Motorová pila STIHL MS 251 se dnes řadí mezi nejprodávanější motorové pily. Patří do hobby řady, jako její nejvýkonnější zástupce. I proto se stává volbou těch, kteří potřebují příležitostně řezat palivové dřevo u svého domu a chtějí mít dostatečně výkonnou pilu na tuto práci.

STIHL 025

Za přímého předchůdce motorové pily STIHL MS 251 lze považovat model STIHL 025, který se začal vyrábět v roce 1991 a vyráběl se do roku 2002.

STIHL 025 manuál

Tato pila již měla výkon 2,2 kW, jako současný model a vážila 4,6kg. Díky staršímu typu uchycení motoru pomocí silentbloků pila více vibrovala do rukou.

Pila byla vyráběna v Německu, což dávala na odiv na štítku z boku.

STIHL MS 250

V roce 2002 byl u značky STIHL změněn systém číslování modelů. V tomto roce byla představena motorová pila STIHL MS 250, evoluce modelu STIHL 025.

Hlavním rozdílem tak bylo změněné místo označení modelu, mírně změněná plastová kapotáž a použití novějších typů uzávěrů palivové a olejové nádrže, které jsou ergonomičtější a používají se do dnes. Ostatní součásti jako uchycení motoru, motorový blok a další součásti zůstali bez výraznějších změn.

Tento model motorové pily měl stejnou váhu 4,6 kg a výkon jako předchůdce - 2,2 kW.

Motorová pila STIHL MS 250 se vyráběla v Německu pro Evropský trh až do roku 2012, kdy byla nahrazena modelem STIHL MS 251. Na některých trzích, jako např. USA, se model STIHL MS 250 vyrábí dodnes.

STIHL MS 251

Motorová pila STIHL MS 251 se vyrábí od roku 2013 do současnosti. Kvůli tlaku na snižování emisí a spotřeby u ní byl použit systém STIHL 2-MIX, díky kterému má pila o 50% nižší emise a o 20% nižší spotřebu než předchozí model STIHL MS 250. Došlo ke kompletnímu přeperacování designu plastových krytů a použití výkonějšího systému vzduchového filtru. I přes výrazné snížení emisí a spotřeby si model STIHL MS 251 udržel stejný výkon 2,2 kW za cenu pouze mírného zvýšení hmotnosti na 4,8 kg. Motorová pila STIHL MS 251 má stejně jako předchozí model použity rychlouzávěry olejové i palivové nádrže, které lze snadno obsluhovat bez použití nářadí.

Nově je zde použit antivibrační systém odpružení pomocí pružin, který významně snížil úroveň vibrací, které se přenášejí při řezání z motoru do rukou. Nově je také po vzoru profesionálních modelů motorových pil STIHL palivová nádrž součástí bloku s rukojetí. Došlo tak ke snížení neodpružené hmotnosti bloku motoru a tím i snížení celkové úrovně vibrací stroje.

U motorové pily STIHL MS 251 bylo nově použito uchycení vodicí lišty pomocí jednoho šroubu. Jedná se efektivní systém, který je nově používán u motorových pil STIHL s nižším výkonem. Tento systém je použit například i u profi modelu STIHL MS 241, takže obavy o pevnost, nebo trvanlivost tohoto řešení nejsou na místě.

Motorová pila STIHL MS 251 je standardně dodávána s 35cm dlouhou vodící lištou šířky 1,3 mm, s řetězem s roztečí 3/8 a 50 články. Není problém zde dodatečně nainstalovat lištu délky 40 cm. V USA se tato pila prodává dokonce s lištou dlouhou 45 cm.

Bližší technické údaje motorové pily STIHL MS 251 naleznete na odkazu níže. Zde si také velice snadno můžete porovnat technické paramentry s dalšími modely motorových pil STIHL.

https://www.chcipilu.cz/p/motorova-pila-stihl-ms-251