Jaký je ten správný poměr oleje a benzínu do motorové pily?

Mnozí z vás už znají dvoutaktní motory pouze z hodin fyziky, a myslí si, že poslední šance se s nimi potkat skončila s érou trabantů.

Postavíte dům, nebo koupíte chatu, a k ní si pořídíte benzínovou sekačku, protože trávník musí být po bazénu to první, aby vás soused nepomluvil. Následně zjistíte, že by se vám hodil i křovinořez kolem plotu, a že motorová pila na přípravu dřeva do vašeho nového krbu by také nebyla k zahození.

Po zkušenosti s benzínovou sekačkou, kam se přeci lije benzín jako do auta a stejně jako auto krásně funguje s tím, že olej vyměníte v motoru jednou za rok, jste již zkušení zahrádkáři a nic vás nemůže překvapit. Návody čtou jen důchodci a vy přeci vše znáte z provozu své sekačky.

sekačka STIHL

Jednoho dne si uděláte radost a koupíte třeba tu motorovou pilu. Koukáte na ní, prohlížíte si jí a těšíte se, jak ji hned vyzkoušíte. Stejně jako sekačka to má dvě zavírátka, takže není co zkoumat a jde se na věc. Do větší nádrže nalijete benzín a do té menší olej. To se přeci rozumí, žádná věda. Nastartujete a radujete se z toho, jak krásně nová pila běží. Přidáte plný plyn, aby soused věděl, že na to máte, a že máte novou hračku. Za chvíli ale znervózníte, protože z vaší nové pily se začíná ozývat cinkavý zvuk. Přidáte ještě jednou. Tím se to určitě spraví. Najednou už nejde pila tak pěkně do otáček a po chvíli pila zastaví. Zkoušíte znovu nastartovat. Taháte, ale nejde to. Benzín tam je. Olej taky. Zabalíte pilu do krabice a jdete si stěžovat ke svému prodejci. Protože vaše sekačka přeci krásně celý rok funguje, musí být chyba určitě v pile. Prodejce vás však velice rychle seznámí s krutou realitou.

Právě jste se setkali s dvoutaktním motorem v 21.století. A zde platí dvojnásob - Kdo maže, ten jede! Jen se musí dát olej tam, kam patří :)

píst

Níže si ukážeme, jak namíchat správnou palivovou směs pro váš dvoutaktní motorový stroj STIHL, aby vám dlouho sloužil k vaší spokojenosti.

Všechny značkové stroje STIHL se spalovacím motorem, mimo travních sekaček,  používají k provozu namíchanou palivovou směs benzínu s olejem v poměru 1:50 (1 díl oleje na 50 dílů benzínu).

STIHL HP olej

Ze zkušenosti doporučujeme kvalitní motorový olej STIHL HP, který v různých velikostech zakoupíte v našem obchodě www.ChciPilu.cz.

Pro tento olej si k nám stabilně chodí také nadšení motokrosaři, kteří ho dlouhodobě spokojeně používají ve svých motocyklech.

Olej se prodává v různých objemech a je možné jej zakoupit také v láhvy s odměrkou, pro snadné změření správného množství.

Příklad pro namíchání směsi do běžných kanystrů

Benzín

Olej STIHL (1:50)

1 litr

20 ml

2 litry

40 ml

3 litry

60 ml

5 litrů

100 ml

10 litrů

200 ml

 

Skladování palivové směsi


Skladujte zásadně jen v nádobách povolených pro pohonné hmoty, na bezpečném, suchém a chladném místě a chraňte ji před slunečním zářením.

Nedoporučujeme skladovat namíchanou směs paliva déle než 3 měsíce, protože by vám stroj např. po zimě s touto směsí již nemusel nastartovat.

Používejte pouze kvalitní benzín o minimální hodnotě 95 oktanů.

V případě, že chcete palivovou směs ve stroji nechat delší období, doporučujeme vysoce kvalitní palivovou směs ASPEN, která je určená k tomuto použití, a zachovává si své vlastnosti po dlouhou dobu.

STIHL kanystr