Zahradní technika slouží skvěle tam, kde je potřeba něco stříhat, řezat, sekat, kde máte krásné květiny, stromy a dokonalý trávník. Ale jak se k takovému výsledku dostat? Jak vytvořit dokonalou zahradu, která bude vaším oblíbeným místem?

 

Přinášíme vám zajímavý článek o návrhu zahrad od profesionálů, kteří svému řemeslu rozumí a dokáží vám za velmi zajímavých podmínek vytvořit zahradu dle vašeho přání. I malý domek si zaslouží hezkou zahradu, na které vám bude dobře. Můžete si ji postupně budovat sami, nebo dáte důvěru někomu, kdo to skutečně umí a výsledkem vám bude krásná zahrada s jednotnou koncepcí a ušetřenými penězi za neustále dokupování rostlin a bezhlavé umísťování na nevhodná místa.

 

 Co mají všichni, co mají zahradu (ať ti, co ji mají již založenou nebo ti, co ji teprve začnou zakládat) společného je to, že chtějí (i když to často neumí pojmenovat) nějaký styl/téma/dojem ze zahrady a také to, že si přejí, aby jejich zahrada nakonec dávala smysl, byla propojená, byla zajímavá od začátku až na konec, příjemně člověka provázela a ladila s domem a okolím.


Jak to dnes máme s našimi zahradami?

Ti, co mají založené zahrady, tak jsou často nespokojení, protože je zakládali postupně, jak je věci napadaly a neměli v hlavě celkový plán/výsledek nebo je zdědili a snaží se je nějak předělat. Po tom, co do zahrady dali spoustu času, úsilí a peněz, tak skončí se zahradou, která nepůsobí jednotně, jako celek a cítí, že tomu pořád něco chybí.

Někteří to tak nechají, jiní se snaží zahradu neustále nějak ladit, a někteří se obrátí na zahradního návrháře, aby jim pomohl to dotáhnout a někdy i "zachránit“.

 

A co nové zahrady u nových domů?

U nových zahrad je to velmi podobné, po tom, co lidé s velkým úsilím a finančním vydáním dostaví dům, už jim často nezbývá energie a peníze na zahradu. Začnou tedy stejnou metodou, jak jsem napsala výše. Bez celkového plánu budují jednotlivé prvky, a potom postupně zjišťují, že jak zahradu užívají, tak by to vlastně udělali všechno jinak, kdyby to mohli vrátit. A o osázení ani nemluvím, lidé utrácí velké částky za rostliny, keře a stromy a bez odborné rady je sází bez ohledu na podmínky, které jsou pro danou rostlinu nutné k tomu, aby prosperovala a bez ohledu na finální velikost a potřebný prostor pro danou rostlinu. Ve finále jsou nešťastní, že jim rostliny "umírají" nebo živoří a pokouší se je všelijak přemísťovat a zachraňovat.

Proč tedy zvolit pro návrh zahrady někoho kdo tomu rozumí?

Pokud to shrneme, tak zahradní návrhy jsou zajímavé pro lidi, kteří mají založenou zahradu, ale pořád to není nějak ono a mají chuť to změnit a pro majitele nových zahrad, kde sice na počátku zainvestují do návrhu, ale díky tomu, že získají jasný plán, jak má finální zahrada vypadat, tak ušetří hromadu času, peněz a zklamání. Výsledkem a odměnou jim pak bude krásná zahrada s výrazně menšími celkovými investicemi, než když by osazovali postupně dle vlastního uvážení.

 

Myslím, že jsme si všichni za poslední roky uvědomili, jak důležité je prostředí, ve kterém žijeme. Zahrada se pro mnohé stala útočištěm, relaxem a novým koníčkem. Trávíme tam mnohem více času a tak nám mnohem více záleží na tom, aby byla krásná a dobře sloužila naším potřebám....

 

Ať je vaše zahrada krásná a je vám na ní dobře!