Při jakékoliv dlouhodobější odstávce zahradní techniky je dobré dodržet následující doporučení, která vám umožní prodloužit životnost stroje a hlavně bude vše fungovat, až budete zahradní techniku opět potřebovat.

Čistota

Pro všechny stroje platí, že by se měli odstavovat vyčištěné. Nánosy pilin, trávy, hlíny mohou v při delším stání ztvrdnout a stane se z nich špatně odstranitelná vrstva, která může zablokovat pohyblivé části stroje a může také způsobovat korozi.

  • Stroje proto vždy před uložením očistěte a vyfoukejte stlačeným vzduchem.
  • U všech benzinových strojů doporučujeme před odstavením vyčistit vzduchový filtr. Některé výkonné AKU přístroje mají již také vzduchové filtry, které je třeba vyčistit.

Ochrana proti korozi

Zahradní technika bývá často uložená ve vlhku a zimě. Proto je třeba exponované části ochránit před možnou korozí.

AKU přístroje

Akumulátorové přístroje mají všeobecně jednodušší údržbu. Pro jejich uskladněně však platí také výše zmíněné informace. Specifikem je v tomto případě hlavně akumulátor.

  • Vyjměte akumumulátor z přístroje
  • Nabijte akumulátor
  • Uskladněte akumulátor doma, případně v místnosti, kde se topí
  • Pokud nejde akumulátor z přístoje vyjmout, uskladněte v teple celý přístroj

Spalovací motor a palivová soustava

Při dlouhodobější odstávce dochází k degradaci paliva, nebo palivové směsi. Pokud tak necháte v sekačce starý benzín, nebo v pile starou palivovou směs, riskujete, že již nenastartujete, nebo dokonce stroj zadřete.

Vypuštěním paliva ze soustavy by mohlo dojít k oxidaci a ztvrdnutí gumových součástí palivové soustavy. Nádrž proto nenechávejte delší dobu prázdnou!

Níže naleznete, co je třeba udělat:

Pokud dodržíte několik základních kroků výše, zajistíte vaší zahradní technice dlouhou životnost a bezproblémovou funkčnost.

A ještě ušetříte za servis :)