Jak vybrat nůžky na živý plot?

Každý majitel zahrady, ať už u rodinného domu, nebo na chalupě chce mít svou zahradu krásnou, aby mu dělala radost. V minulém článku jsme si říkali, jak vybrat ideální sekačku pro váš trávník, tak aby se vám s ní dobře pracovalo a dnes se budeme bavit o tom, jak se starat o živý plot a keře a jaké nůžky na živý plot a keře jsou k tomu ideální.

Jak často je vůbec třeba živý plot stříhat?

Záleží na typy plotu. Ideální frekvence je podle odborníků jednou za měsíc od února do května u listnatých živých plotů a během letní sezóny pak minimálně, aby plot udržel vláhu a nechřadl. U stálezelených plotů pak odborníci doporučují stříhat plot vždy 1-2 x ročně, a to na jaře a na podzim. K tomu, abyste plot dokonale ostříhali potřebujete nůžky na živý plot. Pojďme se podívat, jaké nůžky na živý plot jsou pro vaši zahradu ty správné.

Jaké jsou typy nůžek na plot? 

Nůžky na plot se dělí ještě dle možnosti dosahu na klasické a teleskopické.

Stručný souhrn a tipy jaké nůžky na živý plot zvolit:

  • Pro malou plochu živého plotu volte elektrické nůžky na živý plot.
  • U větších živých plotů vybírejte spíše mezi akumulátorovými a benzínovými nůžkami na živý plot.
  • Pokud potřebujete upravovat vysoký plot, vybírejte z teleskopických nůžek na živý plot.
  • Nezapomínejte nůžky promazávat a udržovat, aby dlouho a kvalitně sloužily.

A teď trochu podrobněji o nůžkách na živý plot, výhodách i nevýhodách jednotlivých typů a následné údržbě pro dlouhou živostnost:

Elektrické nůžky na živý plot

Elektrické nůžky na plot - ChciPilu.cz

Tyto plotové nůžky volte pro menší zahrady, kde živý plot není tak dlouhý, anebo na zahradu, kde máte keře, které chcete pomocí elektrických nůžek na plot tvarovat. Pro tento účel je pak lepší volit kratší lištu. Musíte počítat s nutností přívodu elektrické energie a menším výkonem. Ale pro menší zahradu poblíž domu je to dobrý pomocník.

  Lehčí plotové nůžky

  Jednoduchá manipulace

  Nižší cena

 

Menší výkon

 Nebezpečí přeseknutí přívodního kabelu

 

Akumulátorové nůžky na živý plot

AKU nůžky na živý plot - ChciPilu.cz

Aku nůžky na plot se dělají v několika výkonových řadách a spolehlivě nahradí benzínové modely. Vybírat můžete mezi modely na drobné stříhání keřů a květin, až po silné stroje na střih celého živého plotu. Nemusíte se obávat akumulátorové nůžky vybrat i pro větší zahradu, kde jsou plochy živého plotu, nebo keřů objemnější. Nůžky spolehlivě zvládnou stejný objem práce jako benzínové modely, zároveň nabízí i teleskopickou verzi pro vysoké ploty. Pro velké zahrady doporučujeme přikoupit ještě náhradní akumulátor, abyste měli možnost delšího času použití.

 Nepotřebujete přívodní kabel

 Nůžky nejsou tak hlučné

 Vysoký výkon a dlouhá životnost

 Minimální údržba

 

 Nutnost nabíjení akumulátoru

 Vyšší pořizovací cena

 Na velkou zahradu potřebujete více baterií (2)

 

Benzínové nůžky na živý plot

Benzínové nůžky na živý plot - ChciPilu.cz

Benzínové nůžky na živý plot jsou matadoři a nejobvyklejší modely, které postupně začínají vytlačovat akumulátorové nůžky. Pokud však chcete nejvýkonnější nůžky na plot, které zvládnou i silnější větvičky a nechcete za sebou tahat kabel, ani dobíjet akumulátor, pak je řada benzínových plotových nůžek přesně pro vás. Zvládnou velké plochy živého plotu, mají velmi často delší lišty, než ostatní modely a zároveň nabízejí alternativu pro vysoké ploty v podobě teleskopických benzínových nůžek na živý plot.

 Výkonné stroje

 Zvládnou silnější větvičky

 Nepotřebují přívodní kabel

 

 Nutnost dolévat palivovou směs

 Hlučné a „smradlavé“

 Náročnější údržba

 

Ruční nůžky na živý plot

Ruční nůžky na plot - ChciPilu.cz

Pokud potřebujete občas přistřihnout keře, květiny, nebo menší plot, budou vám stačit i ruční nůžky na živý plot. Je však třeba počítat s menší přesností řezu a samozřejmě větší námahou při práci. Základní úkony však s nízkými náklady a relativně vysokou kvalitou zvládnete také.

 Levné

 Robustní

 

 Nepřesné v řezu

 Fyzicky náročná obsluha

 Pouze na slabé větve, nebo květiny

 

Musím se o nůžky na plot starat? 

Ano, o některé nůžky na plot se musíte starat více a o některé méně. Základem je vždy časté promazávaní lišty na stříhání plotu kvalitním mazivem.

Elektrické nůžky na plot nepotřebují krom mazání lišty žádnou zvláštní údržbu, jen přívod elektřiny. AKU nůžky potřebují dobíjet baterie/akumulátory a samozřejmě mazat lištuBenzínové nůžky na plot se neobejdou bez oleje a benzínu (palivové směsi). A ruční nůžky na plot, tam stačí otřít čepele a dobře uskladnit.

 

Ať je vaše zahrada krásná a se stroji se vám dobře pracuje.

Pokud byste s výběrem těch správných nůžek na živý plot potřebovali pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

Rádi vám pomůžeme!

Rychlý kontakt