Jak vybrat sekačku? Jakou sekačku STIHL zvolit?

Blíží se jaro a je třeba se připravit na sekání trávy, abychom měli krásnou zahradu.

Ale jakou sekačku vybrat, když je jich tolik? Poradíme Vám, jaké jsou rozdíly a jaká je ta nejvhodnější sekačka na trávu pro vás. Pojďme se na sekačky podívat blíže.

Jaká jsou vůbec typy zahradních sekaček?

Benzínové a AKU sekačky se ještě dělí do kategorií – sekačka s pojezdem a sekačka bez pojezdu.

Stručný souhrn a tipy jakou sekačku zvolit:

A teď trochu podrobněji o sekačkách a jejich využití, každá zahrada si zaslouží trochu jinou sekačku

Strunové sekačky - Jak vybrat strunovou sekačku?

Vyžínač STIHL

Strunové sekačky, nebo také vyžínače jsou malé elektrické, nebo AKU stroje, které nám slouží spíše jako doplněk k velké sekačce na zahradu. Vyžínače skvěle obsekají chodníky, stromky a prostory kolem keřů, které sekačka neposeká dokonale. Celý trávník s nimi však neposekáte.

 

Posekají i špatně dostupná místa

 Lehké a jednoduché stroje

 

 Vyšší hlučnost, menší výkon

 Nutné měnit a doplňovat strunu, nebo strunovou hlavu

 Riziko poranění strunou při nesprávném zacházení

 

Elektrické sekačky - Jak vybrat elektrickou sekačku?

Elektrická sekačka STIHL

Malí společníci na menší zahrady. Elektrická sekačka je ideální na malou zahradu, nebo předzahrádku u domu. Potřebujete přívod elektřiny a mít kam vysypat koš, ve zbytku je elektrická sekačka bez větší údržby.

 Nižší cena

 Minimální údržba

 Menší hluk

 Obsluhu zvládne téměř každý

 

 Malý výkon

 Potřebujete přívod elektřiny

 Musíte si dávat pozor při sekání na kabel

 

AKU sekačky - Jak vybrat AKU sekačku?

AKU sekačka STIHL

Aku sekačka, akumulátorová sekačka, nebo také někdy nazývaná sekačka na baterie. V každém případě AKU sekačka je směr budoucnosti. Technologie postupují dopředu a AKU sekačky jsou tichý stroj, který vaši zahradu poseká stejně dokonale jako sekačka benzínová. Výkonově jsou tyto sekačky na srovnatelné úrovni jako benzínové stroje. Nepotřebujete benzín, neruší vás, ani sousedy hluk z motoru sekačky a zahradu posekáte s radostí. My tuto variantu doporučujeme, kudy chodíme. Kvalita je skvělá a o něco vyšší investice vám benefity AKU sekačky vyváží několikanásobně. Musíte jen myslet na to, že je třeba dobít akumulátor do sekačky. O výdrž se bát nemusíte a pokud byste přeci jen váhali, když si dokoupíte jeden akumulátor do sekačky navíc, tak posekáte střední až velkou zahradu s přehledem.

 

 Tiché, lehké a obratné

 Nepotřebujete benzín ani přívodní kabel

 

 Musíte dobíjet baterie

 Na velkou zahradu potřebujete více baterií (2)

 

Benzínové sekačky - Jak vybrat benzínovou sekačku?

Benzínová sekačka STIHL

Benzínové sekačky jsou takové stálice, tahouni, dříči, říká se, že vydrží všechno, ale na takové tvrzení bychom byli opatrní... Je to výkonný stroj, zvládá terén i vlhkou trávu, ale potřebuje také náležitou péči. Nesmíte zapomenout koupit palivo, dát olej do motoru a sekačku občas vyčistit. Pokud splníte všechny body, sekačka vám bude skvěle sloužit a sekat dlouhé roky. Bude trochu náročnější na údržbu, bude dělat větší rámus a taky trochu smrdět, ale je to přece benzínový stroj =)

 

 Výkonné stroje

 Většinou s pojezdem

 Nepotřebujete přívodní kabel

 

 Vyšší váha sekačky

 Musíte doplňovat benzín a olej

 Hlučné a „smradlavé“

 

Robotické sekačky - Jak vybrat robotickou sekačku?

Robotická sekačka STIHL

Robotická sekačka je taková dáma mezi sekačkami. Potřebuje skvěle připravený terén, nelíbí se jí velké díry v trávníku, ani moc překážek, ale pokud jí připravíte zahradu, tak jak je třeba, bude sekat bez vás, a to je geniální! Robotická sekačka potřebuje vytyčený prostor tzv. omezovacím drátem, který je možné zakopat do země, nebo vést nad zemí. Tento krok však uděláte pouze jednou na začátku a pak už sekačka bude pracovat sama a vy si budete užívat výhled na dokonale posekanou zahradu. Robotická sekačka seká pravidelně a často a neustále zkracuje trávu o několik milimetrů a mulčuje ji, to znamená, že ji zapracuje do trávníku jako hnojivo a trávník tak skvěle prosperuje a je krásný a sytě zelený. Tato investice do robotické sekačky oproti například benzínové je na začátku velkým otazníkem, ale pokud si spočítáte, kolik hodin práce ročně vám ušetří, máte ji velmi brzy „zaplacenou“.

 

  Sekají bez vás, sami

  Sami se dobíjí a zajíždí do dokovací stanice

  Hnojí trávník a udržují ho dokonalý

 

 Častěji sekají (ale vás k tomu nepotřebují)

 Nezvládnou děravý trávník a příliš velké členitosti

 Riziko, že na trávníku přejedou a poničí drobnosti, je třeba na to myslet

 

Jak velkou zahradu budete sekat?

Důležitá základní otázka pro výběr té správné sekačky. Na malý trávník nebo předzahrádku vám bude bohatě stačit elektrická sekačka, nebo malá aku sekačka.

Větší zahrada, nebo zahrada členitá si zaslouží výkonnější sekačku ideálně s pojezdem. Sekačka může být benzínová anebo zvolte aku sekačku, která vám skvěle poseká celou zahradu.

 

Jak poznám malou a velkou zahradu?

  • Malá zahrada je do cca 300 m2
  • Střední zahrady lze počítat kolem 500 m2
  • Velké zahrady pro sečení jsou přes 1 000 m2

 

Jaký záběr sekačky na trávu potřebujete na vaši zahradu?

  • Malá zahrada – doporučujeme záběr sekačky do 35 cm
  • Střední zahrada – doporučujeme záběr sekačky 35–45 cm
  • Velká zahrada – doporučujeme záběr sekačky 45–55 cm

 

Proč volit sekačku a její záběr dle velikosti zahrady?

Pokud zvolíte malý záběr (šířku sekání/sekačky) na velkou plochu trávníku, budete sekat neúměrně dlouho.

Proto si pamatujte pravidlo: Velká zahrada – Velká sekačka, Malá zahrada – Menší sekačka na trávu.

Ušetří vám to spoustu času i nervů při sekání trávy.

 

Sekačka na trávu s pojezdem, nebo bez něj?

Pokud máte velkou zahradu, nebo zahradu členitější s většími sklony, určitě doporučujeme sekačku s pojezdem. Usnadní vám pohyb po zahradě. Sekat budete s menší silou a pohodlněji. Pokud máte rovnou zahradu, nebo zahradu menších rozměrů, sekačka bez pojezdu je také rozumnou volbou. Na větší plochy bychom však volili přeci jen tu s pojezdem.

 

Jak často budete sekat a můžete sekat i mokrou trávu?

Víte, tyto dotazy jsou vlastně bezpředmětné. Možná se budete divit proč, ale jak často budete vy sekat, je opravdu pouze na vás, nikdo vás přece nebude nutit do sekání, nebo? =) V každém případě můžeme doporučit ideální četnost sekání. Trávník se má optimálně zkracovat o jednu třetinu své délky. V sezónních měsících, kdy roste tráva nejvíce, to vychází, že byste měli sekat 2–3krát do měsíce. V létě, kdy je méně srážek a větší horka, tak stačí sekat 1–2krát za měsíc.

Jde sekat mokrá tráva?

Mokrou trávu nemá ráda žádná sekačka, to je prostě fakt! Ale některé sekačky si s ní umí poradit, některé se však budou trápit až se utrápí.

Pokud si myslíte, že vás občas potká sekání ne úplně suché trávy za ideálních podmínek, volte ty nejvýkonnější sekačky na trávu. Jen s nimi budete mít jistotu, že zvládnete občas posekat i nějakou tu mokrou trávu. Mezi výkonné sekačky můžeme zařadit jak sekačky benzínové, tak AKU sekačky.

 

Musím se o sekačku starat?

Ano, o některé sekačky se musíte starat více a o některé méně. A robotickou sekačku vlastně jen stačí na zimu uklidit do tepla, aby venku nestrádala=)

Elektrická sekačka nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu, jen přívod elektřiny. AKU sekačka potřebuje dobíjet baterie/akumulátory. Benzínová sekačka nepojede bez oleje a benzínu. A vyžínač neboli strunová sekačka bude potřebovat strunovou hlavu s dostatečnou zásobou struny na sekání, jinak nebude čím sekat.

 

Už máte svého favorita, tu správnou sekačku na trávu?

Zajímá vás jak se starat nejen o sekačku, kterou máte doma? Podívejte se na náš článek zde.

Pokud byste stále váhali a potřebovali poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Rádi Vám poradíme!