Výběr nejlepší motorové pily STIHL pro vaši potřebu nemusí být nic jednoduchého. Firma STIHL nabízí velký výběr motorových pil, AKU pil a elektrických pil a není jednoduché si vybrat.

V tomto článku bychom vám rádi představili pily, které bychom si vybrali my a proč.

Elektrické pily v tomto článku vynecháme, protože jejich využití dává smysl pouze pro úzký okruh uživatelů a většinou znamená mnoho kompromisů. 

BENZÍNOVÁ MOTOROVÁ PILA NEBO AKU MOTOROVÁ PILA

V dnešní době roste obliba AKU pil, které svou cenou a výkonem jsou již v mnoha kategoriích srovnatelné s benzinovými pilami. Záleží na preferenci každého zákazníka. Aku pily zatím nedokáží nahradit těžařské stroje, které mají několik hodin denně řezat dřevo velkých průměrů. Na domácí použití nebo pro speciální profesionální použití již ale mají své místo a pro běžné uživatele jsou často vhodnější než ekvivalentní benzínový model. Pokud bydlíte v zástavbě nebo ve městě a potřebujete ořezat stromy a příležitosně pokácet strom a rozřezat dřevo, pak bychom vám doporučili zvolit AKU motorovou pilu již dnes. Pokud každý rok připravujete palivové dřevo, nebo jste profesionál v těžbě, pak je pro vás v tuto chvíli jedinou správnou volbou benzínová motorová pila.

Níže uvedeme některé výhody každého systému a zástupce, které bychom si vybrali.

AKU motorová pila:

+ baterie a nabíječka lze použít pro celou rodinu zahradní techniky STIHL (fukary, křovinořezy, zahradní nůžky, sekačky,...)

+ tichý provoz (můžete řezat a nerušit své okolí)

+ jednoduchost => spolehlivost (minimální počet pohyblivých součástek)

+ nízké náklady na provoz

ZÁKLADNÍ ŘEZÁNÍ DOMA A NA CHATĚ - STIHL MSA 70 C-B SET

Aku motorová pila STIHL MSA 70 C-B je součástí hobby řady STIHL AK. V setu s baterií STIHL AK30 a nabíječkou STIHL AL 101 je svým výkonem dostatečně silná, aby vám pomohla ořezat stromy, nebo nařezat dřevo do průměru cca 15 - 20 cm. Pila s dodávanou baterií STIHL AK30 vydrží až 45min provozu. Díky tomu, že je pila tichá, je možné řezat například v zástavbě a nerušit své okolí hlukem. Díky použitému systému pro snadné napínání řetězu a demontáž krytu bez použití nářadí je práce s touto pilou velice snadná a díky své nízké váze je vhodná i pro ženy. Tato motorová pila je standardně dodávána s lištou délky 30 cm a řetězem tloušťky 1,1 mm. Baterie je kompatibilní s celou rodinou zahradní techniky STIHL systému AK. Velice levně tak můžete dokoupit a používat se stejnou baterií další přístroje.

STIHL MSA 140 C-B

PROFESIONÁLNÍ POUŽITÍ A UMĚLECKÁ TVORBA - STIHL MSA 200 C-B

Aku motorová pila STIHL MSA 200 C-B je součástí profi řady STIHL AP. Jedná se o druhý nejsilnější model. Tato motorová pila je standardně dodávána s lištou délky 35 cm s tenkou kulatou špičkou a řetězem tloušťky 1,1 mm. Díky tomu je často využívaná uměleckými sochaři, nebo truhláři. Pro profesionální použití bez omezení doporučujeme zakoupit včetně rychlonabíječky STIHL AL 300 a alespoň jednoho akumulátoru AP 300S. S každým tímto akumulátorem je pila schopna cca 40min provozu.

STIHL MSA 200 C-B

Benzínová motorová pila:

+ možnost nepřetržité práce v řádu hodin

+ vysoký výkon v poměru k váze

+ použití dlouhých vodicích lišt

Přestože AKU motorové pily mají v současné době nižší spektrum využití, rádi bychom vám v textu níže představili modely, které bychom si vybrali:

ZÁKLADNÍ ŘEZÁNÍ NA CHATĚ - STIHL MS 180

Motorová pila STIHL MS 180 je jednou z nejlevnějších motorových pil STIHL. Její konstrukce a některé prvky vycházejí ze starších pil STIHL. Jedná se například o použití silenblokového uložení namísto pružin, nebo použití starších typů uzávěrů palivové směsi a oleje, které vyžadují otevírání pomocí šroubováku. Výhodou tohoto řešení jsou levnější náhradní díly a robustnost a jednoduchost, nevýhodou pak např. vyšší vibrace a nižší komfort používání. Výkon této pily je 1,4 kW a váha pouze 4,1 kg. Je standardně dodávána s 35cm lištou a vybavena jemným řetězem s tloušťkou 1,1mm, díky kterému je menší prořez materiálu, ale není určen pro hrubší řezání. Pilu bychom doporučovali pro řezání průměrů dřeva maximálně kolem 15 - 20 cm. U vyšších průměrů se pila již trápí a není pro ně určená. Pokud uvažujete o základní, kvalitní motorové pile STIHL, která je za nízkou cenu a má nízké provozní náklady, tento model bychom vám doporučili.

ŘEZÁNÍ KOLEM DOMU - STIHL MS 231, STIHL MS 251

Motorová pila STIHL MS 231 a STIHL MS 251 jsou nejsilnější zástupci hobby řady motorových pil. Konstrukčně se jedná o stejnou pilu, liší se pouze výkonem motoru. Model STIHL MS 231 má výkon 2.0 kW a model STIHL MS 251 má výkon 2.2 kW při stejné váze 4.8 kg. Oba modely jsou standardně dodávány s 35cm lištou a vybaveny řetězem s tloušťkou 1,3mm. Díky vysokému výkonu motoru lze na pilu lze bezproblémů použít i lišta délky 40cm, která se může hodit při řezání větších průměrů dřeva. Pily jsou vybaveny moderním antivibračním systémem, který používá odpružení pomocí pružin. Po vzoru profesionálních modelů je již palivová nádrž oddělena od motoru, aby došlo ke snížení neodpružené hmotnosti a tím i vibrací do rukou. Samozřejmostí jsou ergonomické zátkypalivové směsi a oleje, které lze snadno obsluhovat rukou, bez potřeby nářadí. Model motorové pily STIHL MS 231 lze koupit také v "komfortním" provedení označemém jako STIHL MS 231 C-BE pro snadnější obsluhu a startování, což se můýže hodit starším lidem, nebo pokud bude s pilou pracovat žena. Díky vysokému výkonu se hodí i pro přípravu palivového dříví pro osobní potřebu. To, zda zvolíte model STIHL MS 231, nebo STIHL MS 251, záleží zda využijete dodatečný výkon za cenu cca 1500 Kč. Roli hraji i dostupnost, která je u modelu STIHL MS 231 v současnou chvíli lepší. Spokojeni budete s oběma modely.

ŘEZÁNÍ PALIVOVÉHO DŘEVA - STIHL MS 291

Motorová pila STIHL MS 291 je zástupcem výkonných motorových pil z kategorie farmářských pil, které mají vysoký výkon pro profesionální použití, nejsou u nich však použity kompozitní materiály a lehké slitiny, které u profesionální řady výrazně snižují váhu a vibrace přenášené do rukou při práci. Získáte tak vysoce výkonou pilu, která má však proti profesionálním pilám vyšší váhu. Model STIHL MS 291 má výkon 2,8 kW a váhu 5,6 kg. Standardně je pila dodávána s lištou délky 40cm a řetězem šířky 1,6 mm. Na pile lze bez problémů použít vodící lišta s dálkou až 50 cm pro řezání velkých průměrů dřeva. Model STIHL MS 291 bychom zvolili z farmářské řady proto, že má již dostatečný výkon pro použití dlouhé lišty, ale stále váhu pod 6kg, takže se s pilou dá stále rozumně manévrovat. Výkonější modely z fakrmářské řady jsou již kvůli vysoké váze primárně určené ke špalkování.

LEHKÁ UNIVERZÁLNÍ PROFESIONÁLNÍ PILA - STIHL MS 261

Motorová pila STIHL MS 261 je zástupcem profesionálních motorových pil STIHL. Díky použití hořčíkových slitin a slitin hliníku má vynikající poměr výkonu a hmotnosti (3,0kW / 4,9 kg). Jsou zde využity všechny profesionální prvky a antivibrační systém, který zaručí pohodlnou práci a dlouho životnost motorové pily i ve velké každodenní zátěži. Díky nízké váze je pila oblíbená pro svou obratnost a univerzálnost. Standardně je pila dodávána s lištou délky 37 cm a řetězem tloušťky 1,6 mm. Výkon pily umožňuje použití vodící lišty dlouhé až 50cm. Motororová pila STIHL MS 261 se prodává také v provedení s elektronickým karburátorem pro snadnější startování a lepší dávkování palivové směsi (STIHL MS 261 C-M) a také v provedení s vyhřívanou rukojetí (STIHL MS 261 C-M W). Pila je primárně určená pro profesionály, ale kupují si ji i lidé z rodinných domů, kteří chtějí univerzální motorovou pilu nejvyšší třídy bez kompromisů a s dlouhou životností.

OSVĚDČENÝ VÝKON BEZ KOMPROMISŮ - STIHL MS 462

Motorová pila STIHL MS 462 je zástupcem profesionálních těžařských motorových pil STIHL. Díky použití hořčíkových slitin a slitin hliníku má vynikající poměr výkonu a hmotnosti (4,4kW / 6 kg). Jsou zde využity všechny profesionální prvky a antivibrační systém, který zaručí pohodlnou práci a dlouho životnost motorové pily i ve velké každodenní zátěži. Jedná se o spolehlivý model ověřený profesionály v těžbě po celém světě. Standardně je pila dodávána s lištou délky 40 cm, nebo 45cm a řetězem tloušťky 1,6 mm. Výkon pily umožňuje použití speciálních vodících lišt délky 63 cm. Motororová pila STIHL MS 462 se prodává také v provedení s elektronickým karburátorem pro snadnější startování a lepší dávkování palivové směsi (STIHL MS 462 C-M) a také v provedení s vyhřívanou rukojetí (STIHL MS 462 C-M W). Její robustnost jen potvrzuje fakt, že se vyrábí i ve speciálním provedení pro záchranné složky.

EXTRA VÝKONNÁ MOTOROVÁ PILA PRO EXTRÉMNÍ ŘEZÁNÍ- STIHL MS 661

Motorová pila STIHL MS 661 je zástupcem profesionálních těžařských motorových pil STIHL pro nejnáročnější řezání tvrdého dřeva. Pro své charakteristiky je používána i v soutěži STIHL TIMBERSPORTS. Se svým výkonem 5,4kw a váze 7,4 kg je vhodná pro použití speciálních vodících lišt až do délky 90 cm. Standardně je pila dodávána s lištou délky 50 cm a řetězem tloušťky 1,6 mm. Motororová pila STIHL MS 661 se prodává také v provedení s elektronickým karburátorem pro snadnější startování a lepší dávkování palivové směsi současně s vyhříváním rukojeti (STIHL MS 661 C-M W).

Jeden TIP na závěr, podívejte se na přehlednou tabulku jak na míchání benzínu do motorové pily ZDE.

Doufáme, že byl tento článek pro vás užitečný a že jsme vám pomohli s výběrem té vaší motorové pily STIHL.

V případě, že byste potřebovali poradit individuálně, nebo vás cokoliv dalšího zajímalo, neváhejte se na nás obrátit.

Rádi vám pomůžeme.