Jak vybrat postřikovač?

Jaro je optimální čas pro přípravu zahrady na plnou sezónu. Nedílnou součástí je postřik rostlin a keřů, případně vinné révy pomocí manuálních rosičů, nebo motorových postřikovačů. Rosiče a postřikovače využijete nejen na zahradě a v lesním hospodářství, ale také v interiérech a halách například v případě hubení škůdců a hmyzu. Využití postřikovačů je tak velmi rozmanité a nyní je jejich největší sezóna. Pojďme se společně podívat, jak vybrat ten správný postřikovač, aby vyhovoval vašim potřebám.

Základní dělení:

Jaké jsou typy rosičů a postřikovačů? 

 

Stručný souhrn a tipy jaký postřikovač, nebo rosič vybrat:

  • Pro malé zahrady, občasné použití, nebo na květiny vám bude stačit ruční postřikovač
  • Na velké plochy, rozlehlé skleníky a vinice volte zádové motorové rosiče
  • Pokud jste limitování maximálním hlukem, vyberte si Akumulátorový postřikovač, skvěle poslouží a zastoupí plnohodnotně motorový stroj

 

A teď trochu podrobněji o rosičích i postřikovačích, výhodách i nevýhodách jednotlivých typů a následné údržbě pro dlouhou živostnost:

Manuální postřikovače

Manuální postřikovač STIHL

Ruční postřikovače jsou ideální pomocník na drobnější práce, malé plochy, skleníky, nebo do interiéru pro postřiky například proti parazitům. I tyto malé postřikovače jsou vybaveny štelovatelnou, nebo přídavnou plochou tryskou. Teleskopická trubka s tryskou pak prodlužuje dosah do výšky. Ideální například pro postřiky ovocných stromů.

 

  Lehký

  Jednoduchá manipulace

  Nižší cena

 

  Pro malé plochy

 Nutnost manuální obsluhy

 

Akumulátorové postřikovače

Akumulátorový postřikovač STIHL

Akumulátorové postřikovače spolehlivě nahradí benzínové modely. Nemusíte se obávat akumulátorové postřikovače vybrat i pro větší zahradu, kde jsou plochy pro údržbu objemnější. AKU postřikovače spolehlivě zvládnou stejný objem práce jako benzínové modely. Výkonné membránové čerpadlo a zádový systém s popruhy nabízí výkon a pohodlnou obsluhu. Pro velké zahrady doporučujeme přikoupit ještě náhradní akumulátor, abyste měli možnost delšího času použití.

  Nízká hlučnost

  Vysoký výkon a dlouhá životnost

  Minimální údržba

 

 Nutnost nabíjení akumulátoru

 Vyšší pořizovací cena

 Na velkou zahradu potřebujete více baterií (2)

 

Zádové rosiče

Zádový rosič STIHL

Mezi zádovými rosiči a postřikovači najdete jak motorové rosiče, tak AKU postřikovače. Nespornou výhodou zádových rosičů je pohodlná obsluha i pro velké plochy a dlouhou činnost. Rosič máte pohodlně zavěšený na zádech a dlouhá teleskopická trubka s tryskou je vám k dispozici pro jednoduchou obsluhu.

  Lehčí ovladatelnost

  Dlouhá doba práce

  Ergonomické a nastavitelné popruhy

 

 Při delší práci zátěž na záda

 

Motorové rosiče

Motorový rosič STIHL

Motorové rosiče jsou nejpoužívanější stroje v oblasti profesionálních postřiků jak v ovocných sadech, na vinicích, tak ve velkých zahradách a městských parcích. Jedná se o kvalitní motorové rosiče s velkým výkonem, jednoduchým startováním a velkoobjemovými nádržemi na postřik. Samozřejmostí jsou pak u motorových rosičů závěsné systémy na záda a regulovatelné trysky.

  Vysoce výkonné

  Robustní

  Velká nádrž na kapalinu

 

 Těžší váha

 Hlučné a „smradlavé“

 

Musím se o rosiče a postřikovače starat? 

Ano, o každý stroj je třeba se alespoň trochu starat. U každého z postřikovačů je třeba dobře vyčistit a propláchnout nádobu na postřik a trysku pro další bezproblémové použítí. U motorových rosičů je třeba používat kvalitní směs benzínu s olejem. Jinak jsou postřikovače i rosiče téměř bezúdržbové.

Ať je vaše zahrada krásná a se stroji se vám dobře pracuje.

 

Pokud byste s výběrem rosičů a postřikovačů potřebovali pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

Rádi vám pomůžeme!